شنبه, ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

نهمین دوره جشن اهدای نشان و اعلام فهرست‌های سی‌وپنجم و سی‌وششم لاک‌پشت پرنده

این برنامه همانند سال‌های گذشته بخش‌هایی چون کتاب یاد، اهدای نشان‌های ویژه و اهدای نشان‌های لاک‌پشت پرنده را شامل شد.

طی این مراسم نشان‌های نقره‌ای لاک‌پشت پرنده به کتاب چشم‌انداز جهان، طبیعت جهان در یک کتاب طولانی به نویسندگی و تصویرگری فانی مارسو و جولی ژولیت با ترجمه محمدناصر مودودی از نشر دیبایه، کتاب به دیگری فکر کن نوشته محمود درویش و با ترجمه حسین متقی و تصویرگری علیرضا گلدوزیان از نشر کودکان، کتاب تاجر برف نوشته سام گیتون و با ترجمه مینا قنواتی از انتشارات پریان و کتاب اعترافات یک دوست خیالی نوشته میشل کیوواس با ترجمه زهرا چوپانکاره از نشر چشمه (کتاب چ) اهدا شد. نشان طلایی لاک‌پشت پرنده به مجموعه کتاب گرگ ماسه‌ای نوشته اسا لیند با ترجمه نامدار ناصر قصری از انتشارات پریان تعلق گرفت. جایزه لاک‌پشت پرنده به مولف اصلی اثر اهدا می‌شود و در این جشن مولفان خارجی و ایرانی با فرستادن پیام‌های صوتی و تصویری به صورت مجازی در جشن اهدای نشان‌ها همراه مخاطبان بودند.

در بخش کتاب یاد از کتاب «قصه‌ی طوقی» نوشته م.آزاد یاد شد. این کتاب شعر امروز ارزش توجه به صنایع دستی را یادآوری می‌کند و نمونه‌ای از کتاب‌هایی است که در طول تاریخ کاربرد آن تغییر کرده است. در بخش نشان‌های ویژه، این نشان‌ها‌ به فیروزه گل‌محمدی ،تصویرگر، و احمدرضا احمدی، نویسنده و شاعر، به دلیل فعالیت‌های موثر ایشان در زمینه ادبیات کودک و نوجوان اهدا شد.


همزمان با مراسم اهدای نشان لاک‌پشت پرنده، فهرست‌های سی‌وپنجم و سی‌وششم لاک‌پشت پرنده از بهترین کتاب‌های پاییز و زمستان ۹۸ رونمایی شدند. در فایلهای زیر می توانید به این فهرست ها دسترسی داشته باشید: